Naujos nuotraukos


Mes Facebooke

Mūsų puslapis facebooke

Reklama

Svetainių kūrimas


Naujienos

Įspūdžiai po Lietuvos-Islandijos NVO gerosios partnerystės projekto 2013

2013-10-17 12:05:58

Į vizitą į Islandiją rugsėjo 29-spalio 3 dienomis išvyko LPF „G vaikų pasaulis“ direktorė Jūratė Gineitienė ir fondo viena iš steigėjų bei projektų vadovė Gabrielė Gineitytė. Pats pirmasis susitikimas įvyko jau pirmąjį kelionės vakarą, kuomet, asmeniškai suplanavę, susitikome vieną iš Islandijos lietuvių bendruomenės (https://www.facebook.com/groups/46347614635/) lyderių, pirmininkę Jurgitą Motiejūnaitę, kuri papasakojo apie tautiečių gyvenimą, užsiėmimus Islandijoje, išvykimo priežastis ir bendruomenės veiklas. Lietuvių bendruomenė turi sekmadieninę mokyklėlę vaikams ir jaunimui, kur mokomasi lietuvių kalbos, dainuojamos lietuviškos dainos muzikos mokytojos vadovaujame chore. J. Motiejūnaitė pasiguodė, jog labai trūksta mokytojų ir tinkamos medžiagos mokinti vaikus. Pasišnekėjome apie ateityje galimus bendrus darbus, projektus, galimybę savanoriauti.

 

Kitomis vizito dienomis susipažinome su tokiomis Islandijoje veikiančiomis vyriausybinėmis bei ne pelno siekiančiomis organizacijomis: Islandijos žmogaus teisių centras, UNICEF Islandija, Blátt áfram, Islandijos vaiko teisių apsaugos tarnyba, Vaikų ombudsmenas, Gelbėkit vaikus Islandija, Barnahus – vaikų namai.

 

IHRC darbuotojai buvo viso mūsų vizito Islandijoje koordinatoriai, suorganizavę ir lydėję mus į susitikimus su kitomis Islandijos organizacijomis, dirbančiomis vaikų labui. Mus sutiko centro direktorė Margrét Steinarsdó​ttir, Jona Aðalheiður Pálmadóttir, kuri ir koordinavo visus susitikimus, bei Steinunn Björk Bjarkardót​tir Pieper, kuri lydėjo mus į visas organizacijų būstines. IHRC šiuo metu turi stažuotoją iš Hungarian Association for Movement and Dance Therapy Krisztina Petka, kuri semsis iš jų žinių ir praktikos keturis mėnesius (atvykusi taip pat EEA Grants pagalba). Ši stažuotoja keliavo kartu su mumis į visus susitikimus, tad turėjome progą užmegzti ryšius ir su Vengrijos asociacija.

 

UNICEF Iceland mus pasitiko jauna ir puikiai nusiteikusi komanda: programų vadovas Jónsson Bergsteinn, vaikų teisių specialistė Lovisa Arnardottir bei vykdantysis direktorius Stefan Ingi Stefansson. Organizacijos darbuotojai pasidalino savo darbo ypatumais ir davė puikių patarimų, kaip toliau plėsti ir auginti savo veiklą Lietuvoje, tad šis susitikimas buvo ne tik darbinis, bet ir mini mokymai mūsų fondo atstovams.

 

Blátt áfram organizacija, dirbanti seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos srityje, buvo įkurta 2004 metais dviejų seserų, kurios pačios, būdamos mažos mergaitės, patyrė seksualinę prievartą. Susitikimas buvo informatyvus ir itin jautrus. Organizacijos steigėja ir generalinė direktorė Sigríður Björnsdóttir pristatė, jog organizacija užsiima suaugusių žmonių mokymais apie vaikų seksualinės prievartos prevenciją, o vaikų švietimas šiuo klausimu vyksta lėlių teatro, animacinių filmukų pagalba.

 

Susitikimo su Islandijos vaiko teisių apsaugos tarnyba (Barnaverndarstofa) metu du šios valstybinės organizacijos darbuotojai - socialinis darbuotojas bei konsultavimo ir švietimo vadovas Páll Ólafsson ir socialinė darbuotoja Steinunn Bergmann – pristatė savo veiklą, paremtą statistika ir faktais, pasakojo apie visas valstybei priklausančias veiklas, kurios saugo ir padeda šalies vaikams. Buvome supažindinti su vaiko teisių apsaugos tarnybos struktūra, kiekvienos dalies paskirtimi ir veiklos sąsajomis, kaip visos dalys dirba kaip vienas vyriausybinis aparatas.

 

Vaikų ombudsmene su mumis bendravo advokatė Margret Maria Sigurdardottir ir patarėja teisiniais klausimais vaikų ombudsmene Elísabet Gísladóttir. Su Margret Maria Sigurdardottir jau buvome susipažinę Vilniuje, pirminio DSF susitikimo metu (kuriame dalyvavo Jūratė Gineitienė). Darbuotojos mums pristatė ir papasakojo apie šią vyriausybinę organizaciją, kuri veikia, kad pagerintų vaikų teises ir sąlygas. Fondo atstovės buvo sužavėtos edukacine medžiaga, kurią vaikų ombudsmenas ruošia ir dalina Islandijos vaikams, kad šie aiškiai žinotų savo teises: įvairūs akį traukiantys plakatai bei lankstinukai, trumpai ir aiškiai pristatantys vaikų teises, mokomosios knygos, skirtos skirtingo amžiaus vaikams, internetinis vaikų ombudsmeno tinklalapio žaidimas, taip pat linksmai mokantis vaikus apie jų teises. Visa ši edukacinė, vaikams skirta medžiaga davė daug minčių, ko tikrai trūksta Lietuvoje ir kad Lietuvoje vaikai turėtų būti daugiau mokomi, supažindinami su teisėmis ir galimybėmis.

 

Kitas susitikimas vyko Gelbėkit vaikus Islandijos ofise, kur mus sutiko generalinė Gelbėkit vaikus Islandija direktorė Erna Reynisdóttir. Kadangi ši organizaciją gyvuoja jau labai ilgą laiką (įkurta 1919 m.) ir veikia plačiu tarptautiniu mastu, tad ir temos, ir projektai, apie kuriuos išgirdome ir pakalbėjome, buvo labai skirtingi. Ši tarptautinės organizacijos būstinė Islandijoje užsiima ir tarptautinių projektų viešinimu, tačiau labiausiai koncentruojasi į pagalbą vietiniams Islandijos vaikams.

 

Paskutinis susitikimas vyko Barnahus – Children‘s House kartu su psichologe ir teismo medicinos eksperte Þóra Sigfríður Einarsdóttir. Šis susitikimas buvo itin jautrus ir emocionalus. Barnahus yra namas, skirtas užtikrinti vaikui palankią aplinką per tyrimo, susijusio su seksualine prievarta prieš vaiką, interviu metu, medicininių tyrimų ir gydymo laikotarpiu. Psichologė nupasakojo visą tyrimo eigą, kaip vyksta tiriamosios apklausos, kas jose dalyvauja. Name yra nedidelis kambarys su kamera ir mikrofonais, kuriame sėdi numanomai seksualinę prievartą patyręs vaikas ir būtent tokioms apklausoms apmokytas asmuo. Kitame kambaryje yra televizorius, kuriame matomas visas interviu, o jį stebi policijos ir teismo atstovai, kartais ir tėvai, jei jie nėra vieni iš įtariamųjų dėl seksualinės prievartos prieš vaiką. Šis susitikimas suteikė daugiau žinių apie tokią opią visuomenės problemą ir supažindino su veikla, siekiančia padėti vaikams pamiršti ir išgyti nuo sukeltų psichologinių traumų.

 

Vizitą į Islandiją finansavo NVO programos Lietuvoje Dvišalių santykių fondas. 




Komentarai (0) Rašyti komentarą +

Komentarų dar nėra. Būk pirmas ir pakomentuok!


Vardas:
El.paštas (nebūtina):
Komentaras:
Apsaugos kodas:
(Jeigu blogai matote kodą, spauskite ant paveiksliuko.)